Press Release: Announcement of the laureates of the 10th ECF Princess Margriet Award for Culture

The 2018 laureates: Borderland (Poland) and Forensic Architecture (UK)

 

Courageous citizens in the spotlight at 10th anniversary of ECF Princess Margriet Award for Culture

How do courageous citizens make a difference through culture? That is the theme of the 10th edition of the ECF Princess Margriet Award for Culture, which will be held on 16th May 2018 in Amsterdam.  The European Cultural Foundation presents this annual Award to artists and thinkers who inspire change in the way people shape societies – pioneers who are contributing to a more open and democratic Europe through culture. This year two laureates will receive the Award: Polish cultural platform Borderland and international multidisciplinary research group Forensic Architecture.

Both laureates have been recognised for their outstanding work addressing urgent contemporary challenges through a cultural lens. Their work shows us that we need to create generous and daring cultural concepts based on humanity, inclusion and empathy in order to generate a culture of coexistence in Europe.

Both Borderland and Forensic Architecture see art as a way of exposing injustice in our communities, to help us recover and rethink the past in order to change the world. They also teach us the importance of working critically with memory and tangible matter to create a common story and means to be able to tell history in new and different ways.

 

 

Laureaci 2018 roku:

Fundacja „Pogranicze”, Wioska Budowniczych Mostów, Krasnogruda 2015, „Misterium Mostu”Zdjęcie: Cezary Nowak, dzięki uprzejmości Fundacji „Pogranicze”

Fundacja „Pogranicze”, Wioska Budowniczych Mostów, Krasnogruda 2015, „Misterium Mostu”
Zdjęcie: Cezary Nowak, dzięki uprzejmości Fundacji „Pogranicze”

Ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” (Polska)

„Pogranicze” to zarówno założona w 1990 roku, pozarządowa Fundacja Pogranicze, jak i powstały w 1991 roku i mający swoją siedzibę w Sejnach, w województwie podlaskim, Ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów”. Działając na wielu płaszczyznach: artystycznej, badawczej, dokumentacyjnej czy edukacyjnej, „Pogranicze” przywraca tak lokalnej, jak i szerszej społeczności bogatą, choć zapomnianą spuściznę regionu, który przez lata kształtowany był przez różne kultury, grupy etniczne czy wyznaniowe, języki, światopoglądy i tradycje. Organizowane przez Ośrodek wystawy, spektakle czy koncerty wskrzeszają kulturowe imaginarium często nieobecnych już społeczności pogranicza, prowadzą dialog z budowanym na współistnieniu różnorodności dziedzictwem tych ziem, budują mosty pomiędzy ludźmi różnych religii, narodowości i kultur.

Fundacja utrzymuje również znaną na całym świecie orkiestrę klezmerską (czerpiącą z tradycji muzycznej zamieszkujących Europę Środkowo-Wschodnią Żydów aszkenazyjskich) i organizuje warsztaty oraz sympozja na temat dialogu międzykulturowego dla teoretyków i praktyków kultury z całego świata.

Dedykujemy tę nagrodę Suwalszczyźnie. Ludziom w Sejnach, Żegarach, Dusznicy, Krasnogrudzie. To jest nagroda, którą trzeba się dzielić ze wszystkimi, którzy od lat są z nami w tej pracy – mówi Bożena Szroeder z Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów”.

www.pogranicze.sejny.pl

Rekonstrukcja stworzona na potrzeby pracy „77sqm_9:26min.” Forensic Architecture, 2017

Rekonstrukcja stworzona na potrzeby pracy „77sqm_9:26min.” Forensic Architecture, 2017

Forensic Architecture (UK)

Forensic Architecture to multidyscyplinarny kolektyw badawczy z siedzibą w Goldsmiths College na Uniwersytecie Londyńskim. Ta międzynarodowa grupa architektów, artystów, filmowców, naukowców z różnych dziedzin, prawników i aktywistów, którzy przy użyciu środków artystycznych i nowych metod technologicznych wspólnie prowadzą dogłębne analizy, studia przypadku czy wręcz dochodzenia kryminalne w sprawie różnych zbrodni, miejsc katastrof humanitarnych czy działań wojennych, zajmuje się śledzeniem sposobu, w jaki konflikt organizuje i przekształca rzeczywistość. Ich balansujące na styku architektury, dziennikarstwa, prawa, polityki i sztuki prace przekształcają teoretyczne rozpoznania badawcze w politycznie stosowaną praktykę (dociekania Forensic Architecture często stają się materiałem dowodowym w prowadzonych śledztwach).

W pracy Forensic Architecure interesujące jest połączenie wypracowanych przez kryminalistykę narzędzi analizy miejsca zbrodni z rekonstrukcją jako współczesną praktyką artystyczną, która za pomocą śladów stara się odtworzyć przeszłe wydarzenie – mówi Dorota Sajewska, kulturoznawczyni z Uniwersytetu w Zurychu.

Podczas zeszłorocznych documenta w Kassel grupa Forensic Architecture zaprezentowała pracę „77sqm_9:26min” – rekonstrukcję popełnionego w 2006 roku, w Kassel morderstwa niemieckiego obywatela pochodzenia tureckiego, Halita Yozgata. Było to już dziesiąte zabójstwo dokonane przez neonazistowską grupę terrorystyczną Narodowosocjalistyczne Podziemie, organizacja infiltrowana była więc przez niemieckie służby specjalne. Jeden z agentów tych służb obecny był w momencie zastrzelenia Halita Yozgata na miejscu zbrodni. Jednak, jak później zeznał, nie usłyszał wystrzału, nie poczuł prochu ani nie zauważył ciała. Sąd uznał jego wersję zdarzenia za wiarygodną. Praca „77sqm_9:26min” jest precyzyjną rekonstrukcją okoliczności tamtej zbrodni jednoznacznie dowodzącą, że niemiecki agent kłamał.

Na początku marca w prestiżowym londyńskim Institute of Contemporary Arts została otwarta została indywidualna wystawa grupy pt. „Counter Investigations: Forensic Architecture”. Potrwa do 6 maja.

www.forensic-architecture.org

 

 

10. Europejska Nagroda Kultury Księżniczki Margriet przyznawana przez Europejską Fundację Kultury wręczona zostanie 16 maja 2018 roku podczas uroczystej ceremonii w Teatrze Miejskim Stadsschouwburg w Amsterdamie. Oprócz nagrody w wysokości 25 000 euro laureaci otrzymają mapę Europy stworzoną przez holenderskiego artystę Jana Rothuizena. Tego wieczoru swoją premierę będzie miała również publikacja podsumowująca ostatnie 10 lat Nagrody: http://www.valiz.nl/en/publications/courageous-citizens.

European Cultural Challenge
Uroczystość poprzedzona zostanie 24-godzinnymi warsztatami, European Cultural Challenge, podczas których dotychczasowi laureaci nagrody, artyści, stypendyści, badacze, przedstawiciele fundacji społeczno-kulturalnych, mediów i polityki omawiać będą konkretne przypadki prac inicjujących pozytywne zmiany społeczne. Celem European Cultural Challenge jest zarówno stworzenie takiej sieci środowisk twórczych, która przyczyniłaby się do budowy Europy otwartej, inkluzyjnej i demokratycznej, jak i podjęcie się próby wspólnego wypracowania konkretnych działań służących osiągnięciu tego celu. Wydarzenie przeznaczone jest dla zaproszonych gości i odbędzie się w Hotelu Arena w Amsterdamie, 15 i 16 maja.

Informacje dodatkowe:

Europejska Nagroda Kultury Księżniczki Margriet (The ECF Princess Margriet Award for Culture)
Europejska Nagroda Kultury Księżniczki Margriet ustanowiona została przez Margriet, Księżniczkę Niderlandów i holenderskie Ministerstwo Edukacji, Kultury i Nauki oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych, które wspierały ją finansowo w 2008–2012. Nagroda po raz pierwszy przyznana została przez Europejską Fundację Kultury w 2008 roku.

Sposób wyboru laureatów:
Europejska Fundacja Kultury prosi kilkudziesięciu ekspertów posiadających rozległą wiedzę na temat praktyk kulturowych o nominowanie jednej osoby lub organizacji do otrzymania Nagrody. Kandydatura taka musi zostać uzasadniona i nie może dotyczyć osoby nominującej bądź organizacji, w której ona pracuje. Następnie pracownicy Fundacji, kierując się kryteriami Nagrody, sporządzają sylwetki i oceny nominowanych i prezentują je międzynarodowemu jury, które ostatecznie dokonuje wyboru laureata.

Jury wybiera laureatów podczas dwudniowego spotkania w Amsterdamie. Jurorami w 2018 roku byli: Tessa Boerman (reżyserka filmowa, Amsterdam), Andreas Broeckmann (kurator, Leuphana Arts Program, Lüneburg/Berlin), Juan Freire (Founding Partner, XTribe, EduCaaS, and inViable, Madryt), Ivan Krastev (Przewodniczący CentrumStudiów Liberalnych Strategii, Sofia), Ruth Mackenzie (Dyrektor Artystyczna Holland Festival w Amsterdamie oraz Châtelet Theatre w Paryżu).

Wśród laureatów do tej pory znaleźli się m.in.: szwajcarski twórca teatralny Stefan Kaegi, turecka pisarka i dziennikarka Aslı Erdoğan, włoski zespół teatralny Teatro Valle Occupato, ghanijsko-brytyjski pisarz i reżyser filmowy John Akomfrah czy francuski choreograf Jérôme Bel.

Pełną listę laureatów oraz więcej informacji na temat nagrody można znaleźć na stronie internetowej: http://www.culturalfoundation.eu/pma.

Europejska Fundacja Kultury (The European Cultural Foundation)
Fundacja powstała w 1954 roku, aby wspierać rolę szeroko rozumianych praktyk kulturowych w Europie. To one bowiem kształtują modele współżycia społecznego i umacniają więzy solidarności międzyludzkiej. Umożliwiają budowanie mostów pomiędzy skłóconymi stronami i sprzyjają nawiązywaniu dialogu. One wreszcie upominają się o osoby czy społeczności wykluczone z publicznego dyskursu i podnoszą kwestie opresji globalnych polityk. Kultura jest przestrzenią, dzięki której możliwe staje się pomyślenie lepszego świata.

Kontakt dla mediów: Majka Duczyńska, SZUSTOW. KULTURA I KOMUNIKACJA, tel. 669 663 966, m.duczynska@szustow.com